Satış Sözleşmesi

Satış Sözleşmesi

1. SÖZLEŞMENİN TARAFLARI

  1. SATICI: Ünvanı: ÇELİKAY ELK. EV ALET. İNŞ.END. MUTF. EŞY. MED. MALZ. BOYA İML. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Adresi: Plevne Caddesi No:88 Mamak/ANKARA - TÜRKİYE

İnternet Sitesi: www.celikayonline.com

E-posta : info@celikayonline.com

Tel. No: 0 312 319 08 08

Ticari Sicil No: 

MERSİS No:

1.2. ALICI: Adı Soyadı :

Telefon:

Adresi :

E-posta:

IP Adresi:

2. SİPARİŞ mevzusu ÜRÜNLER

Tüm Matbaa ve Baskı Ürünleri

 

3. SÖZLEŞMENİN KONUSU

 

3.1. İşbu Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin (Bundan sonrasında doğrusu ‘Sözleşme’ olarak anılacaktır.) mevzusu, Alıcı’nın Satıcı’ya ilişkin www.Celikayonline.com.com alan adlı internet sitesinden (Bundan sonrasında kısaca ‘İnternet Sitesi’ olarak anılacaktır.) elektronik ortamda sipariş vererek satın aldığı, İnternet Sitesi’nde yazılı olan nitelikleri haiz ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak Tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanmasıdır.

 

3.2. İşbu Sözleşme hükümleri, Taraflar 6102 sayılı Türk ticaret Kanunu’nda belirtilen kapsamda tacir olduğundan ve Taraflar tacir olmasalar bile Sözleşme konusu iş "ticari iş" sayıldığından 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun Genel Hükümlerine tâbidir. Sözleşme mevzusu işe 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili ikincil mevzuat uygulanmaz. Bu kapsamda, Alıcılar bakımından, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri anlamında ‘tüketici’ tarifı geçerli olmadığından, Alıcılar belirtilen mevzuat ihtarınca tüketicilere tanınan başta cayma hakkı olmak üzere hak ve yetkilerden faydalanma hakkını haiz değildir.

 

3.3. Alıcı, yukarıda belirtilen satışa konu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı, adedi, ödeme şekli, teslimat koşulları ve benzeri satışa mevzu ürün ile ilgili tüm bilgiler ile iptal ve iade koşulları mevzusunda data sahibi bulunduğunu, bu detayları elektronik ortamda kendi iradesiyle teyit ettiğini ve hemen sonra ürünü sipariş vererek satın almış olduğunı kabul ve beyan eder.

 

3.4. İnternet Sitesi’nde ödeme sayfasında yer alan ön bilgilendirme formu ve proforma fatura ile Kullanım Koşulları ile Gizlilik Bildirimi işbu Sözleşme’nin eki ve ayrılmaz parçalarıdır.

 

4. TARAFLARIN HAK ve YÜKÜMLÜLÜKLERİ

 

4.1. Satıcı, ödemesi tam olarak yapıldıktan sonra İnternet Sitesi üzerinden gönderilen tasarım dosyaları her ürünün açıklamasında yer alan baskı seçeneklerindeki fire oranları ve teslim tarihi içerisinde basıp eksiksiz olarak göndermekle yükümlüdür.

4.2. Alıcı, İnternet Sitesi’ne üye olurken ve sipariş sırasında isim, soy isim, şirket unvanı, e-posta adresi, telefon, adres, fatura detayları şeklinde kendisinden talep edilen tüm bilgileri hukuka uygun, güncel, doğru ve eksiksiz olarak bildirmekle yükümlüdür.

 

5. SİPARİŞ(LER)E İLİŞKİN HÜKÜMLER

 

5.1. İşbu Sözleşme’nin tarafları Alıcı ile Satıcıdır. Bu kapsamda, işbu Sözleşme’nin yerine getirilmesi ile ilgili tüm yükümlülük ve sorumluluklar Sözleşme’nin taraflarına aittir.

5.2. Alıcı, www.Celikayonline.com.com alan adlı internet sitesinde sunulan ürünlerden sipariş edebilmek için İnternet Sitesinde talep edilen detayları girmek zorundadır. Alıcı’nın üye olmadan sipariş vermesi halinde Alıcı Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası ve lüzumlu öteki belgeleri onaylayarak siparişin nihayetinde İnternet Sitesi’ne üye olmaktadır. Alıcı her süre ve ek olarak aslabir gerekçe göstermeksizin üyeliğini sona erdirebilir.

5.3. Alıcı sipariş etmek istediği baskılı ürünler için; basılı materyalin cinsel, boyut, renk, adet şeklinde seçenekleri işaretleyerek ve tasarımını yükleyerek ürün siparişini verebilir.

5.4. Alıcı, sipariş etmiş olduğu ürünlerin hazır yada kişiye özel veyahut da kuruma özel sipariş olup olmamasına gore geri verme koşullarının değişeceğini peşinen kabul eder. Bu kapsamda Alıcı, ürünlerin tüzel yada gerçek kişi farkı bulunmaksızın, kendisine özel olarak hazırlanması durumunda ürünleri iade etme hakkını haiz olmadığını peşinen kabul eder.

5.5. Alıcı, siparişini belirledikten sonrasında tasarım dosyalarını, ürünü sepete attıktan sonra PDF, PSD, AI, INDD, SVG, EPS formatlarında siteye yükleyebilir. Tasarımın baskıya ve siparişe uygunluğu kontrol edildikten sonrasında, Alıcı’dan elektronik iletişim kanalıyla siparişin tasarımının baskıya uygunluğuna ilişkin onay alınacak, siparişi verirken girdiği e-posta marifeti yada web sitesi üzerindeki onaylama butonu aracılığı ile onay alındıktan sonra Alıcı’nın siparişi baskıya alınacaktır.

5.6. Alıcı satın alma işlemini gerçekleştirdikten tamamlamış olduktan sonra, en geç 7 (yedi) gün içinde, tasarımın çözünürlük, yerleşim, kesim hisse benzer biçimde mevzularda baskıya uygunluğu kontrol edilir ve gerekli ise bu konularla ilgili düzeltmeler yapılır. Baskıya uygun son hali ve siparişin uygunluğu kendisine e-posta ile gönderilir.

5.7. Alıcı 7 (yedi) gün içinde kendisine gönderilen baskıya en uygun hale getirilen tasarımı onaylamalıdır. Tasarım verilen süre içinde onaylanmadığı takdirde, tasarım Alıcı tarafından ilk oluşturulduğu hali basılır ile teslim edilir. Alıcı, İnternet Sitesi’nde sunulan ürünlerin niteliği ve tasarımı gereği, ürünün basılabilmesi için kendisine sunulan seçenekleri okumak ve gerektiğinde kendisine yöneltilen seçeneklerden tercihte bulunmak durumundadır. Alıcı, ürünü seçerken beyan ettiği ve seçtiği seçeneklerin hatalı olmasından ve ürünün İnternet Sitesi’nden seçtiği şekilde, kendi talebine bakılırsa  hazırlanmasından kendisi sorumludur.

5.8. Alıcı ürünü tüm nitelikleriyle seçtikten, tercihlerini tamamlamış olduktan sonrasında, satın alma işlemi ödemenin yapılması ile tamamlanır.

5.9. Alıcı’nın tasarımı onaylamasının ardından, 30 (otuz) gün içinde sipariş konusu ürünler basılı olarak adresine teslim edilir.

 

6. İPTAL ve İADE KOŞULLARI

6.1. İşbu Sözleşme kapsamında, kural olarak, Alıcı’nın özel istek ve talepleri ihtarınca üretilen yada üzerinde değişim yahut ilaveler yapılarak Alıcı’ya özel hale getirilen ürün ve hizmetler söz mevzusu olduğundan bu ürünlerin iptali ve iadesi mümkün değildir.

6.2. Alıcı, sipariş uygunluğunu ve tasarımı onaylamadan ve satın alınan ürünler baskıya geçmeden siparişten tamamen vazgeçme hakkına sahiptir. Alıcı, bu vazgeçme talebini e-posta marifeti ile veya İnternet Sitesi’nde belirtilen ‘müşteri Hizmetleri’ telefon numarası vasıtası ile Satıcı’ya süresinde bildirdiği takdirde, ürün bedeli kendisine 15 (onbeş) iş günü içinde iade edilir veya Alıcı’nın talebi veya onayı üzerine bu tutar hesabında tutulup daha sonraki siparişlerinde kullanılabileceği şeklinde, Alıcı’ya gene talebi üzerine bir kupon kodu tanımlanıp sonraki siparişlerinde kullanması sağlanabilir.

6.3. Sipariş konusu ürünlerin, baskıya girilmeden iptal edilmek istenmesi halinde ilgili siparişler için, varsa o ana kadar yapılmış işlemlere ilişkin (prova baskı, grafik düzenleme vs.) ücretler kesilerek meblağ Alıcı’ya 15 (onbeş) iş günü içinde iade edilecektir.

 

7. ÜRÜNLERİN TESLİMİ ve TESLİM ŞEKLİ

7.1. Sipariş mevzusu ürünler, aksi Alıcı tarafından ek olarak yazılı olarak belirtilmediği takdirde Alıcı’nın yukarıda belirtmiş olduğu adresinde Alıcı’ya teslim edilecektir. Alıcı, "Teslimat detayları " ve "Alıcı" gibi siparişinin teslimatına dair verdiği bilgilerin doğru ve güncel olduğunu, siparişinin kendisi yada belirlediği alıcılar tarafınca sadece kimlik ibrazı karşılığında teslim alabileceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

7.2. Kural olarak teslimat harcamaları Alıcı’ya aittir. Satıcı, İnternet Sitesinde, sistemde işlemin gerçekleştiği süre zarfında ilan ettiği tutarın üzerinde alışveriş yapanların teslimat ücretinin kendisince karşılanacağını yahut kampanya dahilinde ücretsiz teslimat yapacağını beyan etmişse, teslimat masrafı Satıcı’ya ilişik olacaktır. Bununla beraber Satıcı, teslimatın hangi koşullarda kendisi tarafınca karşılayacağını belirlemekte özgür olup teslimat ücretine ilişkin herhangi bir taahhütte bulunmamaktadır.

7.3. Teslimat; hazır ürünlerde stokların uygun olması, baskılı ürünlerde ise üretim süresine bağlı olarak ve sipariş mevzusu ürün bedelinin Satıcı’nın hesabına geçmesinden sonrasında 30 (otuz) günü geçmemek kaydıyla en kısa sürede yapılır.

7.4. Sipariş, Alıcı’nın ödeme bilgisi hakkında tasdik geldikten ve eğer Alıcı kendi tasarımını yüklemişse gönderilen çalışmanın baskıya uygunluğu mevzusunda elektronik ortamda onay alındıktan sonra verilmiş sayılacaktır.

7.5. Cumartesi ve Pazar günleri ile resmi dinlence günlerinde verilen siparişler, ödeme bilgisinin onaylamaını takip eden ilk iş günü verilmiş kabul edilir.

 

8. AYIBA KARŞI SATICININ SORUMLULUĞU

8.1. Alıcı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu gereği; sipariş etmiş olduğu ürünlerin teslimi sırasında ayıp kontrolü yapmakla mesuldür.

8.2. Alıcı, teslim edilen ürünler içerisinde açıkça görülen bir ayıp olması halinde 6102 sayılı Türk ticaret Kanunu 23/c maddesi uyarmanca, durumu Satıcı’ya 3 (üç) gün içinde ihbar etmekle yükümlüdür. Aksi halde Alıcı, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 223. Maddesi gereğince, teslim edilen ürünü ayıplı hali ile kabul etmiş sayılacaktır.

8.3. Alıcı’nın, kendisine teslim edilen ürünlerde açıkça belli olmayan (gizli saklı) ayıplara karşı denetim ve kontrol (ürünü incelemek ve/veya incelettirmek) yükümlülüğü ve teslim tarihinden itibaren 8 (sekiz) gün içinde ürünlerde bir ayıp tespit etmesi/ettirmesi halinde derhal Satıcı’ya ihbar etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Aksi şekilde Alıcı, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 223. Maddesi gereğince, teslim edilen ürünü ayıplı hali ile kabul etmiş sayılacaktır.

8.4. Alıcı, Ayıp suç duyurusuı ile birlikte İnternet Sitesi üzerinden iade talebi oluşturarak, ürünü teslim almış olduğu şekli ile tam ve eksiksiz olarak Satıcı’ya göndermekle yükümlüdür. Alıcı’nın teslim edilen ürünü herhangi bir nedenle iade edebilmesi için; ürünün orijinal ambalajında muhafaza edilmesi, tüm ambalaj malzemeleriyle eksiksiz bir şekilde, fiziksel hasar görmeden aynen geri gönderilmesi gereklidir. Ayrıca, irsaliye ve faturanın tüm aslolan ve kopyalarının da ürünlerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

8.5. Teslimatı icra eden taşıyıcıdan kaynaklı hasar dışında, paket açılmadan fark edilebilecek nitelikte herhangi bir hasar, eziklik, ıslaklık benzer biçimde düzgüsel olmayan bir vaziyet varsa; Alıcı teslimat görevlisinden tutanak hazırlamasını talep etmelidir.

8.6. Satıcı, usulüne uygun olarak meydana getirilen suç duyurusu ve hemen sonra ürünün kendisine teslimi ile beraber lüzumlu kontrolleri yaparak; Alıcı’nın beyanlarında haklı olması halinde (oluşabilecek renk farklılığı, kayma benzer biçimde baskı sürecinde oluşabilecek her türlü hatalar) ayıplı ürünü değiştirerek yada tekrar basarak Alıcı’ya tüm masrafları kendisince karşılanmak üzere teslim eder. Alıcı, dilerse ücret iadesi de talep edebilir. Bu taktirde ücret iadesi 10 (on) iş günü içinde yapılacaktır.

8.7. İade edilen ayıplı ürünün yenisinin stoklarda kalmaması, tekrar basım olanakının olmaması, basılacak materyalin bulunamaması ya da benzeri zorlayıcı nedenler ile ayıpsız ürün ile değişiklik yapma imkânının ortadan kalktığı durumlarda, Satıcı ürün bedelini Alıcı’ya, herhangi bir faiz yada harcama ödemeksizin, tahsil edilen yöntemle aynı şekilde iade edeceğini beyan ve taahhüt eder.

8.8. Ürün iadesinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri saklı olup Alıcı ve Satıcı belirtilen hükümlere riayet etmekle yükümlüdür.

 

9. FİYATLARA İLİŞKİN HÜKÜMLER:

9.1. Alıcı tarafınca İnternet Sitesi’nden sipariş edilen ürünlerin ücreti İnternet Sitesi’nde ve Alıcı’ya gönderilen fatura içeriğinde belirtilmiştir. Aksi ek olarak belirtilmedikçe, fiyatlara KDV dahil değildir.

9.2. Alıcı’nın, kredi kartı ile ve taksitle alışveriş yapması durumunda İnternet Sitesi’nden seçmiş olduğu taksit biçimi geçerlidir. Taksitlendirme işlemlerinde, Alıcı ile kart sahibi banka arasında yürürlükte bulunan sözleşmenin ilgili hükümleri geçerlidir. Kredi kartı ödeme tarihi banka ile Alıcı arasındaki sözleşme hükümlerince belirlenmekte olup Satıcı’nın bu mevzuya ilişkin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 

10. SATICI’NIN BEYANLARI VE SORUMSUZ OLDUĞU HALLER

10.1. Satıcı, İnternet Sitesi’ndeki fiyatlar ve ürün, renk, materyal çeşitleri ile hazır tasarımlar ve de promosyonlar ve kampanyalar üzerinde dilediği süre, ek olarak herhangi bir bilgilendirme yapma zorunluluğu bulunmaksızın değişiklik yapma ve/veya belirtilen tüm hususları iptal etme, silme, kullanıma kapatma hakkını saklı tutar. Alıcı, bu değişiklikler yada iptallerden dolayı uğrayacağı direkt ve/veya dolaylı zararlar için Satıcı’dan her ne nam altında olursa tazminat talep etmeyeceğini peşinen kabul ve beyan eder.

10.2. Sipariş oluşturulurken Alıcı’nın göndermiş olduğu tasarımdaki tipografi hataları, yazım hataları, yanlış yerleştirme, uygun olmayan çözünürlük, yanlış baskı materyali seçme, ölçü ve renk hataları şeklinde oluşacak sorunlardan Satıcı görevli tutulamaz.

10.3. Satıcı, baskıya verilecek ürünlerde basılmak üzere hazırlanan içeriğin hukuka, ahlâka ve genel mevzuata uygun olup olmadığını araştırma yükümlülüğü bulunmamakla beraber, uygun görmediği içerikleri kabul etmeme ve bu yöndeki siparişi iptal etme hakkına haizdir.

10.4. Sipariş oluşturulurken bilgisayar veya tablet ekranlarında görünen tasarım dosyasındaki renkler yada renk kartelalarından görülen renkler, basılmış üründe görünen renklerle birebir aynı olmamasından, tasarım dosyasındaki renkler ile basırı ürün içinde ton farkı bulunmasından Satıcı görevli tutulamaz.

10.5. Satıcı, bazı baskılı ürünlerin dış mekan kullanımına uygun olmadığını, güneşe veya rutubete maruz bırakılmayacağını, bazı baskılı ürünlerin uygun gizleme koşulları içinde bulundurulması gerektiğini bildiğini kabul eder.

10.6. İşbu Sözleşme’nin mevzusu ile ilgili olarak, Sözleşme’nin Satıcı tarafından noksan ifası, ayıplı veya kusurlu ifası hallerinde Alıcı, herhangi bir müspet ve/veya menfi zarar ve kâr kaybı da dahil olmak üzere herhangi bir zararını talep etmeyeceğini kabul ve taahhüt eder. Bu kapsamda, Satıcı’nın işbu Sözleşme’den doğabilecek maddi sorumluluğu en fazlaca sipariş tutarı kadardır.

10.7. Satıcı, sözleşmenin ihlali, haksız eylem, ihmal yada diğer sebepler neticesinde; işlemin kesintiye uğraması, hata, ihmal, kesinti, silinme, kayıp, işlemin veya iletişimin gecikmesi, bilgisayar virüsü, bildirişim hatası, hırsızlık, imha veya izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi yada kullanılması hususunda herhangi bir mesuliyet kabul etmemektedir.

 

11. MÜCBİR SEBEPLER

11.1. Sözleşme’nin akdedildiği tarihte var olmayan ve Satıcı’nın kontrolü dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla Satıcı’nın Sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen veya tamamen yerine getirmesini yahut bunları süreında yerine getirmesini imkansızlaştıran haller, mücbir sebep (her türden organik afet, savaş, terör, ayaklanma, mevzuat hükümlerinde değişiklik, el koyma, grev, işkapatım, üretim ve bildirişim tesislerinde önemli mahiyette arıza, yaygın ve/yada devamlı elektrik ve/veya web kesintileri vb.) olarak kabul edilir.

11.2. Mücbir Sebep durumunda Satıcı, işbu Sözleşme ile yüklenmiş olduğu edimleri tek taraflı olarak yerine getirmekten ödenen bedelin iadesini yaparak tazminatsız olarak kaçınabilir.

11.3. Mücbir sebebin 45 (kırk beş) günden fazla sürmesi halinde Alıcı işbu Sözleşme’yi feshederek söylediği bedelin iadesini talep edebilir.

 

12. DAMGA VERGİSİ

12.1. İşbu Sözleşme, 29.09.2016 tarihindeki ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Damga Vergisi Kanunu Genel bildirii’nin (Seri No: 60) 6/4 maddesi gereğince damga vergisine tâbi değildir.

 

13. UYGULANACAK HUKUK VE YETKİLİ YARGI YERİ

 

13.1 Taraflar içinde dünyaya gelen/doğabilecek her türlü ihtilafta Satıcı’nın ticari defter, kayıt ve belgeleri ile bilgisayar, faks kayıtlarının, mikrofilmlerinin, e-posta yazışmalarının 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 193 uyarınca kesin delil hükmünde olacağını Alıcı gayrikabil-i rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

13.2. İşbu Sözleşme Alıcı’nın ödeme yapmasından önce Taraflar arasında elektronik ortamda düzenlenmiş ve onaylanmıştır; bu kapsamda, işbu Sözleşme Taraflar arasında yazılı sözleşmenin yerine geçer ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince elektronik belge hükmündedir.

13.3. İşbu Sözleşme’den doğan her türlü ihtilafın çözümünde Ankara Mahkemeleri ile İcra Daireleri yetkili ve görevli olup her türlü ihtilafın çözümünde Türkiye Cumhuriyeti hukuku uygulanacaktır.